EĞİTİM BİLİŞİM AĞI (EBA)

Fotoğraf
Video

Eğitim Bilişim Ağı, kısaca EBA, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen, okul öncesinden 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyeleri için güvenilir, kişiselleştirilmiş bir öğrenme ortamı sunan sosyal bir eğitim platformudur.

EBA, bireylere her yerde ve her zaman erişim imkânı sunarak eğitimi sınırların ötesine taşır. Bu platformun öncelikli hedefi, bilgi teknolojilerini kullanarak etkili materyal sunmak ve teknolojiyi eğitimle entegre etmektir. EBA, güvenilir, incelenmiş e-içerikleri sınıf seviyelerine uygun bir şekilde erişime açar ve eğitimdeki yeniliklere hızla uyum sağlar.

Platform, uzman ekipler tarafından üretilen içeriklerle zenginleştirilirken Türkiye ve dünyadaki dijital yayıncılık firmalarından gelen katkılarla da geniş bir içerik havuzu oluşturur. EBA aynı zamanda öğretmen ve öğrencilerin paylaşımlarıyla büyüyen bir kaynak merkezi haline gelmiştir. Öğrenmeye hevesli bireyler, Türkiye’nin dört bir yanındaki akranlarıyla iş birliği yaparak ekip çalışmalarına katılma fırsatı bulmaktadır.

e-içerikler, farklı öğrenme stillerine hitap ederek öğrenci merkezli eğitimi teşvik eder. Bu yaklaşım, nitelikli kaynakları araştıran, yorumlayan ve bilgi üretebilen bireylerin yetişmesine olanak tanır. EBA’nın sosyal ağ yapısı, öğretmenleri bir araya getirerek eğitime kolektif bir yönlendirme imkânı sunar. Düzenlenen eğitimler aracılığıyla öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak onlara yeni bakış açıları kazandırır.

Ayrıca, platform üzerinden sağlanan anlamlı geri bildirimler, velilerin çocuklarının eğitimini yakından takip etmelerine ve eğitim kalitesine katkıda bulunmalarına olanak tanır. EBA, eğitimde fırsat eşitliği ilkesini destekleyerek FATİH Projesi’nin temel amaçlarından birine hizmet etmeye, kullanıcı katkılarıyla büyüyüp eğitimde ilerlemeye ve gelişmeye devam edecektir.

Görüş ve Öneri Formu