HÜRJET

Fotoğraf
Video

HÜRJET Projesi, Jet Tekâmül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatılmıştır. Türkiye için ilk kez elektronik taramalı radarın özgün ve millî bir hava aracına entegrasyonu gerçekleştirilecek olan HÜRJET, tasarımından üretimine kadar kalifiye insan kaynağı ve bilgi birikimi ile oluşturulmuştur. HÜRJET; Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanmıştır. HÜRJET’in silahlı varyantı, geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında önemli bir güç unsuru özelliği taşımaktadır.

HÜRJET ile birlikte Demir Kuş (Iron Bird) test tesisi, mühendislik ve eğitim simülatörleri, yakıt test tesisi, kuş çarpma test tesisi, kanopi mekanizma dayanıklılık, çevresel kontrol sistemi ve aksesuar dişli kutusu gibi kabiliyetlerin ve tesislerin ülkemize kazandırılması sağlanmış olacaktır. Böylelikle zaman ve maddi kazancın yanı sıra test verileri ve uçak tasarım verileri ülkemiz özelinde kalmış olacaktır. Projesinin devreye girmesi ile 2070’e kadar HÜRJET’in silahlı kuvvetlerin envanterinde bulunması hedeflenmektedir. HÜRJET’in bu özelliklerinin yanı sıra hizmet süresi yirmi yılı aşkın Jet Eğitim Uçaklarının yerine kullanılması, sayısı hızla artan 5. nesil uçaklar (TFX, F-35, vb.) ve güncellenen konfigürasyonlarına hitap edecek jet eğitim uçağı olarak kullanılması da hedeflenmektedir.

Görüş ve Öneri Formu