YERLİ LİTYUM

Fotoğraf
Video

Türkiye, araştırma ve geliştirme çalışması ETİ Maden Mühendislerine ait bir yöntemle dünyada ilk defa sıvı bor atıklarından lityum üreten bir ülke olmuştur. Bu amaçla Eskişehir Kırka’da, yıllık 10 ton üretim yapan pilot bir tesis açılmıştır. 2022 yılı sonunda biri Balıkesir’de diğeri Eskişehir’de olmak üzere yıllık 700 ton üretim yapacak iki yeni tesisin temeli atılacak olup Türkiye’nin lityum ihtiyacının yarısının bu iki tesiste yapılacak üretimle karşılanması hedeflenmektedir. Akıllı teknolojilerde, yerli lityumun kullanılmasıyla ileri teknolojilerdeki yerlilik oranı artacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Türkiye’nin dünya bor rezervlerinin % 73’üne sahip olduğunun altını çizerek ülkemizde Balıkesir-Bigadiç, Kütahya-Emet ve Eskişehir-Kırka’da bulunan bor yataklarının belli oranlarda lityum da içerdiğini söylemiştir. Lityum üretiminin geleneksel üretim teknolojileriyle ekonomik olmadığı için bugüne kadar değerlendirilmediğini belirten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, ETİ Maden’in üç yıldır yürüttüğü araştırma geliştirme çalışmasıyla bor üretimini, özellikle bu işlemde ortaya çıkan sıvı atığın içerisindeki lityumu geri kazanma noktasında yeni bir teknoloji geliştirdiğini belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, bu sayede atıklardaki bor ve lityumun alınarak lityum karbonat ve satılabilir bor ürünlerinin üretiminin gerçekleştirildiğini de sözlerine eklemiştir.

Görüş ve Öneri Formu