YURTDIŞINDA LİSANSÜSTÜ EĞİTİM

Fotoğraf
Video

Yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme (YLSY) programı, ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir öğrenim bursluluk programıdır. 1929 yılında “1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun” ile yurt dışına öğrenci gönderme uygulaması sistematik hâle getirilmiştir.

Program esasen, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda kamu kurum ve kuruluşları adına lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına öğrenci gönderilmesi ve öğrenimlerini tamamlayan öğrencilerin yurt dışında burslu olarak geçirdiği sürenin iki katı kadar süreyle yükseköğretim kurumları ve kamu kurumlarında istihdam edilme süreçlerini kapsamaktadır. Lisansüstü eğitim alanları; Kamu Kurumları, Üniversiteler, YÖK ve Bakanlıklar tarafından her yıl güncellenmekte ve böylece dünyadaki gelişmeler doğrultusunda alanlar oluşturulmaktadır. Öğrenciler burs programı kapsamında yurt içi ve yurt dışı dil eğitimi, yüksek lisans ve doktora aşamalarında eğitim alabilmektedir. Öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca; aylık burs, okul ücreti, her öğrenim dönemi için gidiş-dönüş uçak bileti gibi giderleri karşılanmaktadır. Lisansüstü öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler yurda dönerek adına öğrenim gördükleri kurumlara katkı sağlamaktadır. Böylece ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması noktasında YLSY Burs Programı önemli bir görev ifa etmektedir.

Görüş ve Öneri Formu